Forum Grupy Miłośników Bearded Collie
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Oficjalna strona Grupy Miłośników Bearded Collie (GMBC) - https://sites.google.com/site/grupabeardedcollie/home
O rasie, hodowle, ogłoszenia, szczenięta, wystawy.
 
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Aportowanie  (Przeczytany 6949 razy)
Biedruszczak
GMBC
Użytkownik
**
Offline

Wiadomości: 67



« : Luty 08, 2008, 11:50:50 »

Jak w temacie.
Znacie jakieś sprawdzony metody jak szczeniaka nauczyć aportowania?
Zapisane

Wychowany na Pomorzu Wielkopolsce oddany!
Dagmara
Moderator
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1390



WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 08, 2008, 12:17:12 »

Ja uczę w ten sposób - ale  nauczyłam uczciwie tylko Lili i Etnę, reszta jakoś się nie garnie, że rzucam na niewielką odległość zabawke - tak z metr, jak sie zainteresuje i weźmie do pyszczka to wołam przynieś, cmokam z przysmaczkiem w ręku i jak przybiegnie biorę zabawke, daję przysmak i chwalę. Choć czy to "profesjonalny" sposób to nie wiem.
Zapisane
Iwona
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1467



WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 08, 2008, 12:44:52 »

Artykuł w sam raz dla Ciebie: http://pies.onet.pl/1262,13,16,niezastapiony_aport,artykul.html
Zapisane

Pozdrawiam,
Iwona
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #3 : Luty 08, 2008, 18:40:51 »

a ja.. no cóż, zazwyczaj jeśli wogóle czegokolwiek uczę swoje Beardety, to patrzę i zauważam co robi, jeśli jest to właśnie noszenie czegoś, chwalę, pokazuję jak jestem zadowolona. Zabieram ten przedmiot dając coś małego pysznego. Potem odkładam przedmiot na kilkadziesiąt cm, blisko, i zachęcam do ponownego chwycenia, szczenię chwyta zazwyczaj i ucieka, ale jednym okiem zawsze kontroluje sytuację, bo to zaczyna wyglądać na zabawę, więc wołam, pokazując że chyba coś mam... szczenię jest blisko i rzadko zdąży wypuścić z pyska. Wiec jak dobiega te 2 kroki zazwyczaj ma już otwartą paszczę, ja łapię przedmiot - jemu dając smakołyk i głaszcząc. Kolejne razy, odrzucam przedmiot coraz dalej.
Nie ja wybieram przedmiotu a pies, to on decyduje co się w pysku nosi... powodzenia, Beardie to bystre bestie  Chichot
Zapisane

Biedruszczak
GMBC
Użytkownik
**
Offline

Wiadomości: 67



« Odpowiedz #4 : Luty 08, 2008, 20:15:46 »

Próbowałem tego sposobu Dagmary ale mały zapatrzony w smakołyk, że piłka wogle go nie interesuje  Duży uśmiech
Może jeszcze jest za mały na takie ćwiczenia.
Bez problemu reaguje na siad i poproś, czasami poda łapkę.
Zapisane

Wychowany na Pomorzu Wielkopolsce oddany!
Iwona
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1467



WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 08, 2008, 20:39:09 »

Nie jest za mały, a im wcześniej zaczniecie, tym szybciej i lepsze efekty będą. Widziałam filmik z 6-miesięczną Raszką, której wł. jest Zofia Mrzewińska (art. jej autorstwa Ci poleciłam) i byłam w szoku ile ten pies potrafił w tak młodym wieku! Widziałam też co potrafią 3-miesięczne szczeniaki trenowane pod jej okiem. Mały pies, a zwłaszcza pies rasy pracującej, to idealny materiał szkoleniowy Uśmiech

A aportu najlepiej uczyć od... końca, ale o wszystkim przeczytasz w art., którego link podałam.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2008, 20:53:24 wysłane przez Iwona » Zapisane

Pozdrawiam,
Iwona
Aneta
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1293



WWW
« Odpowiedz #6 : Luty 15, 2008, 14:38:42 »

Próbowałem tego sposobu Dagmary ale mały zapatrzony w smakołyk, że piłka wogle go nie interesuje  Duży uśmiech
Może jeszcze jest za mały na takie ćwiczenia.
Bez problemu reaguje na siad i poproś, czasami poda łapkę.

Sposób Dagmary tylko po części jest dobry ponieważ tak zgodzę się na smakołych ale juz po przyniesieniu i nie pokazywany wczesniej. Aby rozpocząc naukę aportowania musimy w języku agilitowców "ukierunkować, nastawic " psa na zabawkę , ze szczenieciem najlepiej ćwiczyc miękkimi zabawkami aby łatwo było chwytac i delikatnie staramy się szarpać z psem tą zabawką. Pozwalamy od czasu do czasu wygrac w tej zabawie szarpania tzn. puszczamy zabawkę kiedy szczenie je trzyma. To jest jego zdobycz i wygrana. Najlepiej aby zabawka ta później schować i wyciagac tylko do zabawy naszej z psem. W ten sposób ta zabawka będzie bardziej atrakcyjna i chetniej szczenię będzie podejmowało zabawę. Trzeba pamiętac aby ucząc aportowania i każdej innej komendy powtarzać ta samo słowo.
Mozna również ćwiczyć na smyczy czy dłuższej lince i delikatnie przyciagać pieska z jesli pobiegł do zabawki, nie polecam aby samemu iśc po nią , bo wtedy opacznie nas zrozumie, mozemy za to ćwiczyc mając kilka zabawek.
Zamiast smakołyka świetną nagrodą jest właśnie szarpanie ale polaczone z nauka oddawania zabawki.
Miłej nauki Chichot
Zapisane

Pozdrawiamy Aneta i ferajna
www.bearded-collie.pl
Dagmara
Moderator
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1390



WWW
« Odpowiedz #7 : Luty 15, 2008, 18:21:05 »

U mnie przysmak się sprawdzał jako ewentualna zachęta do powrotu lub oddania zdobyczy.
Zapisane
Dilayla
GMBC
Nowy użytkownik
*
Offline

Wiadomości: 15



« Odpowiedz #8 : Luty 22, 2008, 17:33:36 »

Oczywiście że nie jest za wcześnie! Uśmiech
POlecam stronkę i sposób jakim nauczyłam aportowac Dilaylę  Duży uśmiech
Jest o szkoleniu klikerem, ale ja ( bardziej z lenistwa) szkoliłam tylko na smakołyk  Mrugnięcie

http://members.westnet.com.au/b-m/rozdzial_04/rozdz04j01.htm

Pozdrawiam i życze powodzenia Uśmiech
Zapisane
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 23, 2008, 13:05:39 »

smakołyk dla Beardie to superkowa sprawa...  Duży uśmiech wszystkie to lubią  Uśmiech
Zapisane

Dagmara
Moderator
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1390



WWW
« Odpowiedz #10 : Luty 27, 2008, 19:19:33 »

Z wyjątkiem Twojego synalka Rafiego - generalnie olewa smakołyki i był szkolony na dobre słowo Uśmiech
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

boombeachpolska gadaniec vardertoworld watachawilkow nazarinh