Forum Grupy Miłośników Bearded Collie
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Oficjalna strona Grupy Miłośników Bearded Collie (GMBC) - https://sites.google.com/site/grupabeardedcollie/home
O rasie, hodowle, ogłoszenia, szczenięta, wystawy.
 
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szczotkowanie/czesanie Bearded Collie - foto-instrukcja  (Przeczytany 9458 razy)
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« : Maj 02, 2009, 12:20:34 »

na prośbę Dorki, nie mam kamery, którą mogłabym nakręcić filmik, ale spróbowałam zrobić foro-instruktarz czesania Beardie. Mam nadzieję, że co niektórym się przyda Chichot
http://picasaweb.google.pl/smartness.beardies/Grooming_at_smartness#slideshow

a tu po prostu zestaw zdjęć: http://picasaweb.google.pl/smartness.beardies/Grooming_at_smartness#

1) Najpierw szczotkowanie wstępne, jeśli pies jest mocno zapuszczony, z wieloma kołtunami (na mokro z odżywką). Jeśli futerko jest w dobrym stanie, bez kołtunów można zaczynać od kąpieli.

2) Kąpiel, 2 razy szamponem (1 mycie czyszczące, drugie pielęgnacyjne)

3) Po myciu, odżywka, dokładnie na koniec spłukana. Podczas płukania, można zgodnie ze strumieniem wody pomagać sobie szczotką (druciane igiełki, szczotka delikatna), niejako rozprowadzając odzywkę ale i spłukując ja jednocześnie.

4) Osuszyć psa, ręcznikiem, aby woda nie kapała. Pozwolić się wytrzepać.

5) Dać mu trochę odpocząć w czystym pomieszczeniu, na czystych szmatkach, aby wilgoć miała w co wsiąkać, pozwolić obeschnąć wstępnie, tak aby włos pozwolił się czesać. Dla mnie pozostaje wtedy czas na mały odpoczynek i kawę  Chichot

6) Po pół lub całej godzinie, zabieramy się za szczotkowanie.

można używać suszarki jeśli wskazane, ale to proponuję robić po pierwszym czesaniu. Jeśli pies jest mokry, pierwsze dokładne czesanie trochę go przesuszy, a drugie, z użyciem suszarki, rozwieje włos i dosuszy psa. Będzie piękny  Chichot

Jest ponad 80 zdjęć. foto-instrukcję zaczynam od prawej strony psa, kolejno:
głowa
front
łapy przednie (ta od spodu czyli lewa od wewnętrznej strony, i potem prawa od zewnętrznej)
potem pasmami do tyłu łopatka, grzbiet-brzuch łapy tylne tak jak przednie
tył.
obracam psa i ponieważ jestem praworeczna, wygodniej mi go z jego lewej strony czesać od tyłu.
pasmami - odwrotnie jak z pierwszej strony: tył, łapy, grzbiet-brzuch, łapy przednie, front, głowa.

potem zczesujemy psa, tak jak się włosy układają, aby potem zestawiwszy go na ziemię, móc zrobić przedziałek i przeczesać włos zgodnie z kierunkiem wzrostu. Sprawdzamy, czy grzebień nigdzie się nie haczy, czy jakiś kołtunek nam nie umknął.

i piesek gotowy, do zabawy i do przytulania  Duży uśmiech


« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2009, 13:06:52 wysłane przez Małgorzata » Zapisane

DorkaWD
Gość
« Odpowiedz #1 : Maj 02, 2009, 21:28:56 »

 Szok Szok Szok Ile roboty! Dobrze, że Beardoły nie rodzą się z takim długim włosem, bo przynajmniej jest czas na naukę Duży uśmiech
Naliczyłam dwie szczotki i dwa grzebienie - jaki to sprzęt? (rozpoznałam MP Mrugnięcie)
Rozczesywanie kołtunów przed kąpielą - dlaczego? Jeśli wykąpie się skołtunionego psa to będzie trudniej rozczesać?
Pandzisz ma małe kołtunki za uszami (dokładnie po jednym za każdym uchem). Sierść za uszami ma ciągle taką jakby tłustą - czy to powód skołtunienia? Jak można tej tłustej sierści za uszami zaradzić? A może nie przejmować się tym bo to taki urok tego miejsca?
Nawet jeśli rozczeszę te małe kołtunki to na następny dzień już są  Smutny

Jak długo czesałaś?
Dziękuję za fotorelację i instrukcję  Buziak

P.S. pozycja "zdechły pies" to ulubiona pozycja Pandy (oznacza żarcie za darmo) i zarazem jest to idealna pozycja do czesania - jeden problem mniej  Duży uśmiech
Zapisane
Dagmara
Moderator
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1390



WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 03, 2009, 08:03:36 »

Jeśli pies jest mocno skołtuniony i najpierw wykąpiesz to kołtuny jeszcze bardziej się sfilcują. Stąd lepiej najpier je rozczesać przed - naodżywkować, chwilkę odczekać, delikatnie rozdzielać palcami i rozczesywać.

Za uszkami zawsze jest miejsce strategiczne. Na pewno przetłuszczenie jest powodem skołtunienia. Może pomógłby suchy szampon albo puder - tak robi się persom -wetrzec odrobinę i przeczesać.

Nie wiem jak Gosia, ale u mnie długość czesania niezapuszczonego birdołka to ok. 1,5 godziny, Rafi dłużej, ale to ekstremista futerkowy. Własnie dzisiaj czeka mnie ta "pańszczyzna"  Duży uśmiech. Niech chłopak będzie piękny przed "nocą poślubną", a co  Duży uśmiech  Duży uśmiech Duży uśmiech

Szcotki mam tez dwie - jedną całą drucianą - na cięższe przypadki i potem MP "na czysto". 3 grzebienie - metalowy do rozczesywania - o róznym rozstawie zębów, szeroki metalowy na drewnianej rączce - na koniec do sczesania (grzebień prawdy, czy nic nie zostało) i  bardzo drobny grzebyszek, którym sprawdzam czubki łapek i za uszami - wychwyci najmniejszy kołtunek.
Zapisane
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #3 : Maj 03, 2009, 08:24:11 »

Czas czesania:
- wraz z robieniem zdjęć to 1,5 godziny. Wiele zależy od psa, ale też od wprawy i szybkości czeszącego  Mrugnięcie zazwyczaj czeszę psy 1 raz na 2 tygodnie. jak częściej, czas się zdecydowanie skraca. U mnie zazwyczaj:
Greg - 1,5-2 h
Bounty, Princess - 1 h
Olivier choć ma całe mnóstwo futra (nawet jeśli tego nie widać na zdjęciach) - 40 min  Chichot
Boogie - golenie 2 razy na 3 lata (nie rośnie jej futerko...) - cały dzień z przerwami na cos do zjedzenia i kawę, ew. dzielę to na 2 dni. Policzyłam, nie opłaca się golenie, ale... ona po przejściach hormonalnych miała takie futro,jak wata.  Zawstydzony, stąd decyzja o goleniu...)

Sprzęt:
1) szczotka MP. Mam dwie, pocketa, wygodny przy kołtunkach, i większego (obecnie Handy, marzy mi się popular  Duży uśmiech ale Junior jest tez dobry a ja tęsknię do... populara-największej)
2) szczotka z igłami metalowymi. W sumie mam ich 3  Chichot, ale wystarczy 1. Niestety co jakiś czas trzeba je zmienić, bo igły wchodzą do środka gumy, a tak czy owak, musi być delikatna, i mieć zaokrąglone końce igieł, aby nie drapały. Mam 2 1All system (tu igły wchodzą bardzo szybko  Smutny) i 1 kupiłam w szwedzkim Specialkluben For Bearded Collie, i tą widzisz na zdjęciach (drewniana raczka). Pomaga zczesać dokładniej włos i wygładzić chwytając więcej warstw już rozczesanego włosa.
3) Grzebienie mam ich kilka, ale to tak z czasem zawsze przybywa  Duży uśmiech, potrzebny i bardzo użyteczny jest z obrotowymi zębami do rozczesywania kołtunków. Ten kiedyś był długi, ale mi się złamał... szczerze... to wolę teraz te 2  Chichot są krótsze i poręczniejsze  Duży uśmiech.
Drugi mam metalowy, w całości. Jakoś te z drewnianą rączką, a już na pewno drewniane tylko z igłami metalowymi u mnie się nie sprawdziły. Dla mnie, grzebień metalowy jest tym co napisała Daga, sprawdzianem, czy wszystko wyczesane dokładnie i ma za zadanie zgładzić włos i jest pomocny w robieniu przedziałka (na co dzień, wole tak zczesany włos, ale na wystawy nie powinien być tak prosty i gładki jak nożem wycięty Chichot). Drewno jeśli ma kontakt z włosem, nie daje takiego "poślizgu" jak metal. Musi być baaardzo gładki. Ja mam made in USA i Oester's.
Z jednej strony ma szersze zęby i ta strona jest fajna do ciała, z drugiej strony ma zęby bardziej gęste i ta strona przydaje się do łap właśnie.
4) mam też i używam klamer do przytrzymywania włosów. Szczególnie gdy czeszę psa w pozycji "stój". Można je kupić w każdym sklepie fryzjerskim.

Pozycja zdechły pies jest w przypadku Grega i Olivera. Dziewczynki różnie, częściej na stojąco, ale... zasada i kierunek czesanie ten sam. Kwestia wprawy aby sobie włos przytrzymać i odpowiednio sczesywać tak, aby dotrzeć wszędzie i aby nie przeszkadzały warstwy już wyczesane i te do czesania.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2009, 12:10:54 wysłane przez Małgorzata » Zapisane

Aneta
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1293



WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 03, 2009, 10:08:21 »

Ja najbardziej lubię pozycję "zdechły pies" , przy stojącym psie odpadają mi ręce  Mrugnięcie

Ale to był super pomysł z tym foto-instruktarzem. Dziękuję Gosiu za wykonanie go w imieniu początkujących beardeciarzy  Duży uśmiech
Zapisane

Pozdrawiamy Aneta i ferajna
www.bearded-collie.pl
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #5 : Maj 03, 2009, 11:36:10 »

pomysł był dawno temu... realizacja za "kuksańcem" od Dorki  Duży uśmiech
Zapisane

Dagmara
Moderator
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1390



WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 03, 2009, 18:56:52 »

Sprawdziłam - niezapuszczony Rafi 2,5 godziny uffff... Za to afekt - słodziutki Uśmiech
Zapisane
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #7 : Maj 03, 2009, 19:32:45 »

Daga, nie strasz ludzi! nie każdy ma takie marzenia jak Ty (mieć psa co ma futra 3 tony) i nie każdemu się one spełniają z naddatkiem  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

podpowiadam, Rafi nie jest średnią a wyjątkiem, potwierdzającym regułę  Chichot

policzcie średnio 1,5-2 h (plus kąpiel)
Zapisane

Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

world-of-dogs ospzychlin wolodyjowskiego legendarylions wiedzminlandrp