Forum Grupy Miłośników Bearded Collie
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Oficjalna strona Grupy Miłośników Bearded Collie (GMBC) - https://sites.google.com/site/grupabeardedcollie/home
O rasie, hodowle, ogłoszenia, szczenięta, wystawy.
 
Strony: [1] 2 3 ... 6 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wybór karmy  (Przeczytany 47312 razy)
DorkaWD
Gość
« : Listopad 10, 2008, 09:08:14 »

Zakupy w telekarmie, więc biorę pod uwagę ich asortyment, chyba, że znacie inny dobry a nawet lepszy sklep?  Mrugnięcie
Do tej pory byłam nastawiona na Hill's, ale właśnie przeczytałam kilka opinii, że ta karma przelatuje przez psa! Inna sprawa to to, że pewne karmy lepiej lub gorzej służą danym rasom psów (sierść i te sprawy), więc jestem ciekawa czym karmicie swoje Brodacze?
Doradzicie coś? Interesują mnie karmy w cenie nie wyższej niż Hill's.
Pandziszon i jej rodzeństwo są na RC weterynaryjnej, może lepszym rozwiązaniem niż Hill's będzie RC dla szczeniąt średnich ras?
A jeśli Hill's to z kurczakiem czy jagnięciną? (o to najlepiej byłoby zapytać Pandę  Mrugnięcie )
Zapisane
DorkaWD
Gość
« Odpowiedz #1 : Listopad 10, 2008, 11:42:28 »

Nikt nie pomoże?
Czytam jeszcze o Eukanubie...
Gdybyście mieli wybrać między trzema karmami Eukanuba, Hill's i Royal C to którą byście wybrali? A może jeszcze inną?
Porównuje składy tych trzech, RC wydaje się być najbiedniejsza  Z politowaniem a może to Eukanuba i Hill's są zbyt doładowane?
Jaka jest sierść po tych karmach?
Zapisane
Milka
GMBC
Zaawansowany użytkownik
****
Offline

Wiadomości: 420



« Odpowiedz #2 : Listopad 10, 2008, 13:46:45 »

Wszystkie moje psy od wielu lat karmięEUKANUBĄ. Zarówno beardedy jak i moje yorki mają piękne futra. A najważniejsze, że nie miałam problemów jelitowych z psami. U mnie ta karma się sprawdziła. Uważam ,że jest dobrze zbilansowana co napewno służy zdrowiu. Do eukanuby nie są dodawane jakieś cuda smakowe. żeby psy chętnie chciały ją jeść.
Zapisane

_________________________________

Pozdrawiam


http://www.beardedyork.pl
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #3 : Listopad 10, 2008, 14:09:01 »

Pomożemy, pomożemy ale... była Poznańska wystawa, dziś śliczna pogoda więc trzeba było korzystać i w ogrodzie trochę poszaleć  Chichot

Stosowałam kilka karm, z których u mnie sprawdziła się zarówno Eukanuba jak i Hill's. Z Eukanubą miałam tylko mały problem na lamb&rice, bowiem po dłuższym stosowaniu u moich psów pojawił się łupież. Zgłosiłam firmie Stopa (gen.dystrybutor) i mam nadzieję, że coś dopracują.  Supr są również inne rodzaje tej karmy, kurczak też. Skin, choć ponoć nie każdemu smakował (moim bardzo) super poprawiał kondycję skóry.

Obecnie podaję Hill's Nature the best (dla dużych ras, bowiem jest od 25 kg, czyli tak mniej więcej dla Bearded Collie, z dodatkiem na stawy). Stosowałam kurczaka, wołowinę i seniora. jak również puppy. Moje tę karmę uwielbiają. Zupełnie nie mogę potwierdzić opinii, że Hill's przelatuje przez psa. Osobiście sprzątam kupy z ogrodu, gdzie w 90% załatwiają się moje psy, i nie ma różnicy pomiędzy Hill's a Eukanubą.
Trochę większe kupy widziałam na Royal Canin, ale ta karma jest równie dobra jak Hill's czy Eukanuba. Kwestia dostępu do karmy w korzystnej cenie.

Bardzo sobie chwaliłam Nutros Choice, nie stosuje tylko i wyłącznie z uwagi na cenę, którą w powyższych przypadkach mam zdecydowanie korzystniejszą. Jedynie puppy Nutro Choice było może trochę mniej chętnie jedzone ale... to naprawdę kwestia upodobań.

Jest jeszcze karma Arion najtańsza z wymienionych ale stosunkowo dobra. Jeśli mam okres "oszczędzania" stosuję ją swobodnie, psy ja lubią, trawiona jest fajnie.

To co u mnie się nie sprawdziło to:
Acana
Happy Dog
Bosch
+ wszystkie tanie, sklepowe i inne bardziej popularne, których ilośc jaką miałby zjeść Bearded Collie jest tak koszmarna, iż co tydzień musiałabym targać worek 15 kg do domu. Obecnie zużywam na 4 Bearded Collie ok 20-25 kg/miesiąc.

Nie wyklucza to, że innym może pasowały. Zaznaczam, że ja stosuję generalnie 100% podstawowego żywienia suchą karmą. Ważne jest dla mnie, jeżeli tak żywię, aby w jakimś momencie, mój kaprys i dodatek np. 20% naturalnego jedzenia nie powodował biegunek. To niestety się działo w przypadku stosowania ww karm które uważam,że u mnie się nie sprawdziły.
 
Zapisane

DorkaWD
Gość
« Odpowiedz #4 : Listopad 10, 2008, 14:49:41 »

Więc generalnie wszystkie trzy karmy są porównywalne jakościowo...
Zastanawia mnie duża różnica w składach.
RC - Składniki:
Suszone mięso drobiowe, gluten kukurydziany, izolat białek mięsa drobiowego, drożdże, jaja, tran, olej roślinny. 

Analiza składu
Białko 32%, tłuszcze 20%, sole mineralne 6,3%, skrobia 25,2%, włókno 7,5%, luteina 5mg/kg, tauryna ,19%.

Hill's- Składniki:
Kurczak i indyk razem 48% (kurczak minimum 36%), Kukurydza, mączka drobiowa, tłuszcz zwierzęcy, suszone wysłodki buraczane, podroby, ryż, kukurydziana mączka glutenowa, olej roślinny, jaja w proszku, siemię lniane, chlorek potasu, fosforan sodu, otrębby owsiane, sól, witamina E, L-tryptofan, chlorek choliny, chlorowodorek L-lizyny, witamina C, siarczan żelaza, tlenek cynku, tauryna, mieszanka mineralno-witaminowa.

Analiza składu
Białko 27,2%, tłuszcz 17,9%, włókno 3,2%, popiół 8,1%, wilgotność 7,5%, wapń 1,34%, fosfor 1,10%, sód 0,48%, potas 0,66%.


Eukanuba-Składniki:
Mięso z kurcząt (>24%), kukurydza, pszenica, mączka rybna, tłuszcz zwierzęcy, jęczmień, sorgo, mączka drobiowa, suszona pulpa buraczana, suszone całe jaja, mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, suszone drożdże piwne, chlorek potasu, sól, siemię lniane, DL-metionina, fosforan dwuwapniowy, wyciąg z nagietka.

Analiza składu
Białko 29%, tłuszcz 18%, popiół7,5 %, włókno 2,5%, wilgotność 8%, wapń 1,2%, fosfor 1%, witamina A 15,000j.m./kg, witamina D3 900j.m./kg, witamina E (alfa-tokoferol) 200mg/kg, miedź w postaci siarczanu miedzi 25mg/kg, beta-karoten 1mg/kg.

(karmy dla szczeniąt)

Jestem kompletnym laikiem, ale na moje oko jest spora różnica między RC a Eukanubą i Hill'sem. Może przy karmach dla dorosłych psów nie ma takich różnic (nie sprawdzałam jeszcze) ale TU w wypadku szczeniąt jest, albo wydaje się być. Proszę oceńcie składy tych karm!  Duży uśmiech
 
Małgosiu za namiar na Ariona DZIĘKUJĘ, jak Pandziasta podrośnie to wypróbujemy Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2008, 14:54:36 wysłane przez DorkaWD » Zapisane
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #5 : Listopad 10, 2008, 16:12:10 »

Skład podawany przez producentów wynika głównie z ich polityki. Zależy od tego czy:
1) deklaracja zawartości mięsa i pozostałych surowców dotyczy składników surowych czy suszonych (i tu do jakiego poziomu wilgotności). Mięso ma ok. 80% wody, ryż, marchew, skrobie, jaja itp - każdy z surowców w tym względzie wygląda inaczej.

2) wapń dop fosfor z założenia i tablic norm powinien wynosić 1,2 : 1,0 - i w zasadzie się zgadza we wszystkich wymienionych. Jesli chciałabyś rozpatrywać dokładne róznice, np. witamin, trzeba wziąć pod uwagę jednostki oraz rodzaj witaminy, są bardziej i mniej wchłanialne i stąd moga występować różnice.

3) Najbardziej lapidarny opis podaje RC... ale fakt faktem, iż niewiele osób zna się naprawdę na normach i żywieniu i niewiele im mówi skład. Ja osobiście nie widzę pośród tych karm, żadnych nieprawidłowości, ot, RC zawiera tran, ale nic nie piszą o dodatkach żywieniowych o których wspomina Hill's: np. L-tryptofan, chlorek choliny, chlorowodorek L-lizyn - czyli coś co wspomaga trawienie sporej ilości białka, lub dalej: tlenek cynku - zabezpiecza przed biegunkami, a które zapewne są w składzie, tyle, że nie opisane. Eukanuba posiada w składzie mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, czyli coś co jest zdecydowanie łatwiej strawne dla młodych zwierząt (matka zjada mięso, i po jakimś czasie wymiotuje dla szczeniąt, dając im bardziej strawny pokarm), poza tym deklarują DL-metionina, fosforan dwuwapniowy, wyciąg z nagietka - czyli wspomaganie trawienia, lepiej wchłanialne dla młodych organizmów fosforany i nagietek, który działa przeciw zapalnie i łagodząco.

Generalnie karma powinna zawierać ok 27-32% białka ogólnego strawnego i w zależności od jego poziomu i tego na ile jest strawne odpowiedniej ilości energii, bowiem ta wytycza ile strawi sie białka, bo ono samo się nie trawi, potrzebuje do tego energii. Poziom białka może być różny, w zależności od tego, na ile dane białko jest przyswajalne dla organizmu.

Aby dokładniej poznać zależności, tajniki, powody zastosowań itp.. należałoby ukończyć wydział hodowli zwierząt (dawniej zootechnika) na jakiejś rolniczej uczelni. Weterynaria nie ma aż tak rozbudowanej w tek kwestii tematyki. 

Każda firma jest zobowiązana do ujawniania ważniejszych składników, jednak każda chce zachować tajemnicę składu i receptury. Nic w tym dziwnego. Stąd różnie podawane składy itd. Jakkolwiek, wszystkie wymienione przez Ciebie karmy mieszczą się w normach, i wszystkie są zbilansowane prawidłowo.

Pamiętajmy, normy, jak wszędzie maja swoje min. i max. Zawsze można zmniejszyć ilość podanego białka, stosując lepiej przyswajalne, to samo dotyczy energii i witamin. Czasami, kiedy jest np. "moda" na dajmy na to wit "B", firmy chwytają się tego i jako trik marketingowy deklarują tej witaminy niebotyczne ilości... tylko organizm ma swoje ograniczenia i nie każdą ilość jest w stanie wchłonąć i wykorzystać! Jeśli ktoś chce, może dać się nabrać i... zapłaci za x wit B. którą zwierzątko po prostu wydali. Taki trik może dotyczyć każdego składnika.

Dla przykładu, każdy wie, że np. poziom aminokwasów w żywieniu świń powinien zachować określony stosunek x - y - z. Tylko wtedy wszystkie aminokwasy będą wchłonięte, i dadzą pozytywny wynik. Zwiększenie któregokolwiek z nich, pozostawiając pozostałe na dotychczasowym poziomie niczego nie zmieni poza... ceną, bo ta musi ująć nadmiar dodanego aminokwasu (ktoś musi za to zapłacić). Poza tym,  należy pamiętać, iż żadna istota żywa nie ma właściwości wchłaniania każdej ilości, są ograniczenia, są ilości powyżej których organizm nie jest w stanie przyswoić niczego.

Jeśli lubię torty... to każdy kawałek to dodatkowe zbędne kalorie (przynajmniej w moim przypadku  Duży uśmiech), jeśli zjem 1 lub 5 pewnie przytyję x kg, ale jeśli zjem... 12 to przytyję tyle samo czyli to samo x.

mam nadzieję, iż jest troszkę jaśniej, a przynajmniej iż rozwiałam strach, że któraś z tych karm jest "zła". Każda jest dobra, i to mniej więcej tak, jakby porównać obiad składający się z kotleta schabowego + dodatki z obiadem ze sznycla z dodatkami... oba dobre i pyszne, choć się różnią  Chichot
Zapisane

Milka
GMBC
Zaawansowany użytkownik
****
Offline

Wiadomości: 420



« Odpowiedz #6 : Listopad 10, 2008, 16:21:07 »

Kiedyś dostaliśmy na wystawie za wygraną worek karmy ARION . Niestetyu u mnie się nie sprawdził. Milka (beardedka) dostała ogromnego uczulenia. (z wielkimi czerwonymi plamami). Okazało się że jest uczulona na jakiś konserwant, który zawiera ta karma. Czasem tak jest  ze to co służy jednym psom drugim wcale.  
Zapisane

_________________________________

Pozdrawiam


http://www.beardedyork.pl
DorkaWD
Gość
« Odpowiedz #7 : Listopad 10, 2008, 17:37:03 »

Małgosiu, BRAWA za wykład!!
Rozjaśniłaś mi czym są te nieznane dla mnie substancje o dziwacznych nazwach  Mrugnięcie
RC jakoś mi nie pasuje  Niezdecydowany Możliwość niepodania pełnego składu na opakowaniu jest podejrzana! Ale jeśli skład jest podany pełny to i tak wypada blado w porównaniu z innymi karmami (Hill's i Eukanuba).
Przesłałam składy Krysi (mam nadzieję, że nic nie namieszałam, bo pisałam sms-y  Chichot) i do jutra powinnam mieć porównanie składów z RC weterynaryjnym, chyba najsensowniej będzie wybrać coś podobnego (?)

No tak co jednemu pasuje, drugiemu już niekoniecznie Z politowaniem Ariona najpierw wypróbujemy (kupimy jakiś kg na wagę) ale to za rok najpewniej.
Zapisane
Alma
GMBC
Zaawansowany użytkownik
****
Offline

Wiadomości: 388



WWW
« Odpowiedz #8 : Listopad 10, 2008, 19:13:35 »

Ja moje maluchy karmiłam Arionem od 9 tygodnia,  jadły z apetytem i nie było żadnych problemów jelitowych czy skórnych, Alma im też podbierała, a ona nigdy nie chciała jeść karmy, teraz od czasu do czasu dostaje Arion Adult Lamb & Rice i zjada bez problemu.
Zapisane

Pozdrawiam
Anna
daisy
GMBC
Aktywny użytkownik
***
Offline

Wiadomości: 203



« Odpowiedz #9 : Listopad 11, 2008, 08:00:02 »

A co myślicie o tej karmie?
"BENTO KRONEN NUTRITIONAL BALANCE MEDIUM GROWTH jest kompletnym i zbilansowanym, wysokojakościowym pokarmem dla psów młodych w okresie wzrostu.

Pies w tej fazie wzrostu potrzebuje dużych ilości składników pokarmowych. Lekki niedobór w tym okresie może skutkować nieodwracalnymi wadami. GROWTH zawiera wszelkie składniki pokarmowe niezbędne dla idealnego i bezproblemowego rozwoju.

Analiza: 29 % białko, 18 % tłuszcz, 3 % błonnik, 8 % minerały,
33 % węglowodany, 9 % woda

kurczak (min 30%), mielona kukurydza, ryż, tłuszcz zwierzęcy, pulpa buraczana, suszone pełne jaja, drożdże piwne, siemię lniane (min 1,5%), minerały, pierwiastki śladowe, frukto-oligosacharydy (min 1 %), fosforan sodowy, mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, sól, dl-metionina, lecytyna (0,2 %)"

Narazie jesteśmy na RC, ale zastanawiam się nad zmianą, bowiem młodej chyba gust się zmienił i niechętnie wcina Smutny
Zapisane
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #10 : Listopad 11, 2008, 13:44:50 »

Jeśli mówimy o szczenietach, karma musi być przeznaczona dla tej grupy. Growth znaczy - wzrost, czyli dla zwierząt rosnących, czyli inaczej szczeniąt czy juniorów (młodzieży).

Do mnie osobiście BENTO KRONEN nie bardzo przemawiał, ale jadły go znajome psy i byli właściciele i zwierzęta zadowoleni.

RC mimo, że nie podaje całego dokładnego składu jest dobry. Jak na razie nie ma nic lepszego jak właśnie RC Starter (wersja weterynaryjna zdecydowanie). Niestety, to karma specjalnie dla maluszków, proszę nie kuście się na żywienie tym rodzajem starszych szczeniąt. Ot pokazuję, że RC jest naprawdę dobry. Być może ich polityka nakazuje maksymalnie ukrywać skład. Nie bardzo mam czas na dokładne śledzenie składu i co wstawiają jako opis na ulotkach i opakowaniach, ale jeśli dobrze pamiętam, można dokładniejszy skład wyczytać w informatorach.

Cherry jest żywiona RC (z tego co wiem) i jak widać ani futerko ani rozwój nie ucierpiały :-) szczeniątka urodziła swobodnie, odchowała w doskonałej kondycji...

Osobiście wybieram zawsze pośród tych najlepszych karm, i wybieram tę, która w danym momencie jest mi najkorzystniejsza z różnych względów (cena, dostęp, termin przywozu, wybór rodzajów itp).
Zapisane

DorkaWD
Gość
« Odpowiedz #11 : Listopad 12, 2008, 13:33:52 »

A co sądzicie o karmie ACANA pupy junior?

Składniki
Mączka z kurczaka (o niskiej zawartości popiołu), parowana mąka owsiana, otręby ryżowe, tłuszcz z kurczaka, mielone siemię lniane (naturalne źródło Omega 3), wysłodki buraczane (bez cukru), olej śledziowy (naturalne źródło DHA i EPA), bulion z kurczaka, ekstrakt z drożdży (MOS), korzeń cykorii (FOS), parowane słodkie ziemniaki, kultury drożdży (Saccharomyces Cerevisiae), yucca shidigera, ekstrakt z nagietka (źródło luteiny), ekstrakt z rozmarynu, cały czosnek, algi atlantyckie, parowana marchew, natka pietruszki, pomidory (naturalne źródło ), parowane jabłka, żurawina, sól morska, glukozamina, siarczan chongroityny, chlorek potasu, chlorek choliny, suplement witaminy A, octan DL alfa-tokoferolu (witamina E), metionina, L-karnityna, suplement witaminy D3, *Bioplex™żelaza, *Bioplex™cynku, *Bioplex™manganu, biotyna, *Bioplex™miedzi, niacyna, ryboflawina, jednoazotan tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), witamina B12, kwas foliowy, jodan wapnia, *minerały chelatowane.

Analiza składu
Białko 29%, tłuszcz 17%, wilgotność 10%, włókno 2,5%, wapń 1,4%, fosfor 1,1%, Omega 6 3%, Omega 3 1%, glukozamina 200 mg/kg, chondroityna 50 mg/kg, witamina E 250 IU/kg, luteina 50 mg/kg, skrobia 28%.
Zapisane
Dagmara
Moderator
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1390



WWW
« Odpowiedz #12 : Listopad 17, 2008, 12:42:23 »

U mnie podstawa to co prawda zawsze jedzenie naturalne, do którego i ja i psiaki mam największe przekonanie, ale suche też jest w jadłospisie.

Obecnie od kilku lat jest głównie Eukanuba, w różnych odmianach.
Szczeniętam podczas odchowu podaję głównię tę dla średnicj na zmianę z dla dużych ras - beardie jest na pograniczu, a dodatki na chrząstki mu nie zaszkodzą na pewno.
Niestety niektórym psom zupełnie nie smakuje - Rafi konsekwentnie odmawia, ale generalnie u niego suche to tylko na przeżycie, masę robi na kurczaczku Uśmiech
Lily - po "zwykłej" dla dorosłych widac braki dla skóry, za to Skin działa jak lekarstwo, jest bardzo ekonomiczna w podawaniu.
Bliźniaki jedzą trochę juniora large breed.
Boxer - rewelacja dla serducha i kondycji, wypróbowane na dogach.
Kupiłam obecnie odmianę Owczarek Niemiecki - ma spore kulki, Lily ja dzisiaj właśnie zaczęła.
Eukanuba u mnie jest bardzo wydajna i kupeczki małe.

Poza Eukanubą próbowaliśmy:
- Hillsa - nie smakuje
- Acanę - odchowałam na niej jeden miot dogów w duzej części, wyrósł na niej Czajkowski, bardzo dobrze przyswajał wapno, lubię ją, choć u cześci psów pojawia sie ponoć łupież
- Belcando - dobra karma do zalewania dla niejadków lub po zimowym spacerku na rozgrzewkę, wszystkim u mnie smakuje
- Royal - bardzo dobry jest starter (obenie wszedł tez Eukanuby, ale nie mam na kim testować), reszty nie stosuje bo mi śmierdzi ta karma tak, że aż mi sie unosi, młode dogi "pędzi" i widziałam już kaleki po tym, jeśli nie dostawały stosownych dodatków wapniowo-witaminowych
- Arion - nie tknęła nawet wszystkozerna Etna
- Best Choice - stosowałam ponad rok, byłam zadowolona i smakowała
- Happy Dog seria premium - maluchy D zjadły worek, bardzo im samowała, miała miły mleczny zapach
- Eagle Pack - też była OK, ale zdenerwowali mnie wtedy krótkimi terminami ważności i była kiedyś mało dostępna
- Calibra - zjadły worek, sensacji negatywnych nie było
- Josera - smakowała im taka z sosem

Reasumując - uważam, ze większość karm z najwyższej półki jest zasadniczo dobra, nie każda jednak smakuje danemu psu i mu w 100 proc. służy. Bez pewnego testowania często się nie obejdzie.
Przy czym super premium czy premium nie oznacza, ze karmienie jest bardzo drogie - z reguły zjadają ich mniej - kiedyś z powodu braku w zaopatrzeniu musiałam kupić worek Pedigree - koszt na jednego psa był porównywalny z Eukanubą, a odchody mega - słowem wszystko przeleciało.
Zapisane
DorkaWD
Gość
« Odpowiedz #13 : Grudzień 01, 2008, 16:02:36 »

Ostatecznie wybraliśmy Hill's z kurczakiem  Duży uśmiech
Pandziasta pałaszuje wszystko aż miło patrzeć jak miskę wylizuje Mrugnięcie Chyba małego grubaska się dochowam  Z politowaniem
Mam problem... otworzyłam wór karmy a w niej nie ma miarki  Złość Tak z grubsza sprawdziłam ręką i nie wyczułam. Czyżby Hill's nie dawał miarek ?
Czy u Was w workach były te miarki? Jeśli tak przeszukam a nawet wysypię to 15kg karmy byle by tylko mieć tą miarkę. Problem jest, bo nie mam nawet wagi by odmierzyć odpowiednią ilość. Jeśli miarek nie dają do worów 15kg to będę musiała zainwestować w wagę kuchenną  Smutny
Zapisane
Iwona
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1467



WWW
« Odpowiedz #14 : Grudzień 02, 2008, 08:58:12 »

O miarke najczesciej trzeba sie upomniec w sklepie lub u dostawcy. Dodawane sa oddzielnie do kazdego opakowania, nie ma ich w workach, a sprzedawcy czesto o nich zapominaja. Jesli masz w poblizu sklep, w ktorym sprzedawany jest Hill's moze wystarczy usmiechnac sie do sprzedawcy?
Zapisane

Pozdrawiam,
Iwona
Strony: [1] 2 3 ... 6 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

planszowanie psychologia slubne13 over-the-world swietageometria