Forum Grupy Miłośników Bearded Collie
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Oficjalna strona Grupy Miłośników Bearded Collie (GMBC) - https://sites.google.com/site/grupabeardedcollie/home
O rasie, hodowle, ogłoszenia, szczenięta, wystawy.
 
Strony: 1 [2] 3 4 5 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Normy rozwojowe  (Przeczytany 39736 razy)
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #15 : Wrzesień 06, 2008, 14:51:31 »

no i żeby nie było tak łatwo, ważenie dziś... Princessa, 2,5 roku, nie za szczupła, i wcale nie mała... 19,3 kg!!!
Zapisane

daisy
GMBC
Aktywny użytkownik
***
Offline

Wiadomości: 203



« Odpowiedz #16 : Wrzesień 07, 2008, 08:31:54 »

Vega na dzień dzisiejszy: prawie 7 miesięcy, w kłębie:48, waga: 14,9.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2008, 08:33:41 wysłane przez daisy » Zapisane
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #17 : Wrzesień 07, 2008, 12:44:19 »

Nie wydaje mi się, aby waga Vegi była za niska. Ocena wagi/miary wynika z budowy. Dotykając szczeniaka, musimy czuć trochę ciałka, nie tylko skórę i kości. To zdarzy się zapewne, kiedy będzie Vega podlotkiem. Na razie, musi miec troszkę tłuszczyku i mięśni. Ot, tak żeby miło było dotknąć, żeby żebra były okryte nie tylko skórą, i żeby wyrostki kolczyste (górne) kręgosłupa nie wystawały  To samo dotyczy zadu. Musi być okrągły a nie kościsty.

Zaznaczam, że Dagi szczenięta, choć ważą sporo nie są grube! Wielkością już niemal dogoniły Plindzę (a ta ma 2,5 roku). Nie ma więc żadnej uśrednionej normy wagowej ani wzrostu.

Zależy to w dużej mierze od linii, jak się rozwijają, wolno czy szybko, kiedy zakończą swój wzrost? jako 12 czy 24 miesięczne, itd... Carol Gold napisała wielką prawdę, że oceniać Beardie tak naprawdę można w wieku ok. 6 tygodni, potem ogólną konstrukcję kiedy ma ok. 18-24 mies.  i... kiedy ma 3-4 lata :-) jako w pełni dorosłego Beardie. To co się dzieje pomiędzy 6 tygodniem a 18-24 miesiącem życia może być dosłownie wszystkim. Może być koszmarem, które jak brzydki łabądek wyrośnie na ślicznego łabędzia, lub ślicznym kurczątkiem, z którego wyrośnie zwykła kwoka  Duży uśmiech.
Można zauważyć czasem, że jakiś Beardie w klasie młodzieży wygrywa niemal wszytko i... znika w wieku 18-24 miesięcy z ringów... a czasami jakoś w młodzieży nie idzie, to łapki robią "balerinę", to tyłek jest wyżej niż kłąb, to futerko jest tak skąpe, że nie ma na czym oka zawiesić... ale... ale kiedy dorasta, to pięknieje i pozostaje na długo pięknym (bliski przykład - Natterjack Jay Key).

Vega ma teraz 7 miesięcy i jedyne co można zrobić, to wierzyć że będzie śliczna, i kochać to co ucieka najszybciej - jej szczenięcy urok, uśmiech, beztroskę. Czas mija bezpowrotnie...  Uśmiech
Zapisane

Aneta
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1293



WWW
« Odpowiedz #18 : Wrzesień 07, 2008, 13:15:54 »

no i żeby nie było tak łatwo, ważenie dziś... Princessa, 2,5 roku, nie za szczupła, i wcale nie mała... 19,3 kg!!!

I tu wychodzi, ze nie nalezy sugerować sie wagą innego psa. Ballu przy tej wadze to chudzielec  a nie wydaje mi się jakoś większa od Plindzy  Mrugnięcie
Zapisane

Pozdrawiamy Aneta i ferajna
www.bearded-collie.pl
Aneta
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1293



WWW
« Odpowiedz #19 : Wrzesień 07, 2008, 13:17:45 »

Vega na dzień dzisiejszy: prawie 7 miesięcy, w kłębie:48, waga: 14,9.

Ambrozji nie mierzylam ostatnio i nie wazylam ale mysle, ze będzie to bardzo podobnie, za to Axel na pewno jest już wielkosci Ballu czyli około 52 cm i waży 20 kg
Zapisane

Pozdrawiamy Aneta i ferajna
www.bearded-collie.pl
daisy
GMBC
Aktywny użytkownik
***
Offline

Wiadomości: 203



« Odpowiedz #20 : Wrzesień 07, 2008, 16:48:32 »

Vega ma teraz 7 miesięcy i jedyne co można zrobić, to wierzyć że będzie śliczna, i kochać to co ucieka najszybciej - jej szczenięcy urok, uśmiech, beztroskę. Czas mija bezpowrotnie...  Uśmiech

Małgosiu, dla mnie Vega i tak jest najpiękniejszym psem i waga, wzrost, czy też jakieś uchybienia w ubarwieniu nie mają dla mnie znaczenia. Nie, żebym w ogóle nie zwracała uwagi na sierść i wagę, ale to, że jest mniejsza, lżejsza, bardziej nieporadna dodaje jej jeszcze uroku, ot, ciągle taki psi dzieciak Uśmiech
Zapisane
Małgorzata
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1810



WWW
« Odpowiedz #21 : Wrzesień 07, 2008, 18:03:46 »

i tak trzymaj  Chichot
Zapisane

AgataW-B
GMBC
Zaawansowany użytkownik
****
Offline

Wiadomości: 369



« Odpowiedz #22 : Wrzesień 07, 2008, 19:22:22 »

Peanut ważony 27 sierpnia u weta [ok. 6,5 miesięca] 18,5kg ;p
niestety jeszcze go nie mierzylam
Zapisane

Pozdrawiam, AgA
AgataW-B
GMBC
Zaawansowany użytkownik
****
Offline

Wiadomości: 369



« Odpowiedz #23 : Wrzesień 07, 2008, 21:03:16 »

przed chwilą go zmierzyłam i zważyłam: wzrost 53cm [pierwszy raz to robiłam więc nie wiem czy idealnie wymierzone], waga 16,9kg. schudł chłopaczyna. ostatnio trochę marudzi z jedzeniem i sporo biega więc to całkiem możliwe.
Zapisane

Pozdrawiam, AgA
daisy
GMBC
Aktywny użytkownik
***
Offline

Wiadomości: 203



« Odpowiedz #24 : Wrzesień 08, 2008, 06:56:08 »

Z tego co piszesz to Peanut już jest sporym kawalerem Mrugnięcie Wygłaskaj go ode mnie i wytarmoś od siostrzyczki  Duży uśmiech
Zapisane
Aneta
GMBC
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1293



WWW
« Odpowiedz #25 : Wrzesień 08, 2008, 07:39:23 »

przed chwilą go zmierzyłam i zważyłam: wzrost 53cm [pierwszy raz to robiłam więc nie wiem czy idealnie wymierzone], waga 16,9kg. schudł chłopaczyna. ostatnio trochę marudzi z jedzeniem i sporo biega więc to całkiem możliwe.

Z tą miarą to chyba coś nie tak , bo przy tej wadze byłby strasznym chudzielcem  Mrugnięcie W kłębie mierzy się do wyczuwalnych na grzbiecie łopatek. Najlepiej zrobić to przy ścianie przykładając np linijkę i dopiero zmierzyć miarką . Albo może waga oszukana  Mrugnięcie W każdym bądź razie cos mi nie pasuje  Duży uśmiech
Zapisane

Pozdrawiamy Aneta i ferajna
www.bearded-collie.pl
AgataW-B
GMBC
Zaawansowany użytkownik
****
Offline

Wiadomości: 369



« Odpowiedz #26 : Wrzesień 08, 2008, 09:37:45 »

albo Peanut jakiś dziwny Mrugnięcie nie nie hehehe, to wiem na pewno: 27 sierpnia waga weterynaryjna 18,5kg.
7 września waga domowa Chichot najpierw ważona agata potem ważona agata z Peanutem a do tego odpowiednia matematyka i kalkulator - wyszło 16,9kg. wzrost mierzony po raz pierwszy [nie przy ścianie Smutny] od podłogi wzdłuż łapki do łopatki. poprawimy wieczorem ;p na chudzielca nie wygląda, dupka rośnie Mrugnięcie jak się uda to go ładnie obfotografuję z każdej strony.
Asiu, dzięki za tarmoszki, przekażemy Uśmiech Dla Vegi duży buziak w nosek  Spoko
Zapisane

Pozdrawiam, AgA
DorkaWD
Gość
« Odpowiedz #27 : Marzec 03, 2009, 14:43:41 »


Peanuta nie mierzyłam ale waży troszkę ponad 13 kilo, mając 5 miesięcy.

Pandzisz ma 5 m-cy  Chichot waga (stan z zeszłego tygodnia) 15 kg
Właśnie ją wykąpałam i stwierdzam, że ona bardziej na Borzoja mi wygląda niż na owczarka  Szok
Dostaje dokładnie według wytycznych na opakowaniu + jakieś suszki (żwacze, przełyki, uszy) i to co ukradnie (zaczynając od marchewki, jabłka a kończąc na naszych obiadach  Złość)

Peanut i Vega w tym wieku ważyli po 13kg (czyli mniej niż moja panna) więc chyba nie powinnam się martwić  Co? Ale... ona gdy jest w kąpieli to tak przerażająco wygląda jak jakiś anorektyk  Z politowaniem
hmmm... a może Beardety są takiej smukłej budowy, tylko ten długi włos to tuszuje?
Zapisane
Dagmara
Moderator
Ekspert
*****
Offline

Wiadomości: 1390



WWW
« Odpowiedz #28 : Marzec 03, 2009, 14:55:24 »

Osobiście nie daję wg tego co na opakowaniu - różne psy, różne przyswajanie. Lily przy 3 kulkach jest gruba, a Raf zjada prawie tyle co suczka doga... Polegałabym bardziej na własnej obserwacji.
Zapisane
AgataW-B
GMBC
Zaawansowany użytkownik
****
Offline

Wiadomości: 369



« Odpowiedz #29 : Marzec 03, 2009, 14:56:46 »

na temat norm się nie wypowiadam bo nie wiem, ale powiem Ci że ja już kompletnie przestałam się przejmować jedzeniem Peanuta. znam swojego psa na tyle żeby wiedzieć że jest wystarczająco inteligentny żeby zjeść posiłek  Mrugnięcie hehe tzn. jeśli nie je to nie, jego sprawa, będzie głodny. jedzenie dostaje, nie jest głodzony więc jeśli nie je a widzę że ma się dobrze [w sensie humorku] to go po prostu zlewam. przestałam się stresować, bo wiem że jak zgłodnieje to zje. u mnie miska może stać bo mam tylko jednego psa i żadnych dzieci  Mrugnięcie rano dostaje jeść, nie je od razu. idę do pracy, wracam, miska pusta [więc nie wiem o której szamanko znika]. wieczorem dostaje regularnie o 20 i na ogół zjada od razu, jeśli nie zje po 30min/1h to miska znika i wraca dopiero na śniadanie.
a że Pandzia była "chuda" podczas kąpieli...? to chyba normalne, skoro na co dzień widzisz górę futra latającą wesoło po domu a tu nagle w kąpieli zmoczona okleja się tym włosem i widzisz jej kształty. to tak jak postawisz labka i beardeta obok siebie - na pierwszy rzut oka birdoł wygląda na dużo większego mimo że de facto labek waży ponad 30kg a birdziak "tylko" 23kg. włosy!  Duży uśmiech  jak na moje nie ma się co martwić, ale niech się eksperci wypowiedzą  Uśmiech
Zapisane

Pozdrawiam, AgA
Strony: 1 [2] 3 4 5 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

proskills over-the-world swietageometria nii-chan gangtzj